Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu z orzekaniem o winie

Zdrada małżeńska może znacznie skomplikować rozwód, jeśli jednej ze stron chodzi o szybkie przeprowadzenie postępowania rozwodowego. Choć uwaga! Sprawa wcale nie musi być przesądzona, bo strony mogą wspólnie ustalić warunki porozumienia, nawet jeśli doszło do zdrady, a małżonkom zależy na szybkim rozwodzie. Może też okazać się, że zdradzający małżonek wcale nie jest winnym rozpadu małżeństwa. Dziś porozmawiamy o tym, jak zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu z orzekaniem o winie wpływa na rozwód i dlaczego warto rozważyć kilka strategii, zanim złożymy pozew o rozwód.

Żeby dobrze wytłumaczyć, jak wygląda rozwód z orzekaniem o winie w przypadku zdrady małżeńskiej – dobrze będzie jeśli zaczniemy od tego, kiedy małżeństwo w obiektywny sądowy sposób kwalifikuje się wedle polskiego prawa – na rozwód.

Zanim przejdziemy do 3 filarów małżeństwa, musisz wiedzieć, że sąd orzekając rozwód o winie – bada winę małżonków, by określić, kto ponosi wyłączną odpowiedzialność za trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego. 

3 przesłanki do rozwodu
  • więź duchowa – chodzi o sposób traktowania partnera, czy między nimi jest ciepłe uczucie, troska, bliskość emocjonalna;
  • więź fizyczna – tu należy odnieść się do tego, czy małżonkowie sypiają ze sobą;
  • więź gospodarcza – odnosi się do wspólnego budżetu i majątku 

Jeżeli 3 powyższe przesłanki mają miejsce, a właściwie te więzi ustały na 3 frontach, to mówimy o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Czy zawsze małżonek, który dopuścił się zdrady, jest winny rozpadu związku?

Pewnie po przeczytaniu tego nagłówka od razu w Twojej głowie pojawia się odpowiedź, która brzmi “TAK!”. Na szczęście masz okazję zapoznać się z tym tekstem, bo za moment wytłumaczymy Ci, dlaczego to wcale nie jest tak proste i jednoznaczne, przy zdradzie małżeńskiej i orzekaniu o winie.

Zobacz. Załóżmy, że w małżeństwie pana Piotra i Katarzyny doszło do zdrady. Zdradził małżonek. Pani Katarzyna, dowiedziawszy się o tym, od razu udała się do adwokata, by ten złożył pozew o rozwód. Pani Katarzyna chcę, aby rozwód odbył się z winy Piotra.

Na spotkaniu, gdzie adwokat miał okazję zadać kilka ważnych pytań i wysłuchać relacji pani Katarzyny, okazało się, że o stwierdzeniu winy jednej ze stron związku małżeńskiego może zadecydować wiele innych czynników. A zdrada jest tylko jednym z wielu na liście. I wcale nie musi oznaczać, że pan Piotr (choć dopuścił się zdrady) jest winny rozpadu związku.

Mam nadzieję, że to zdanie otwiera Ci oczy. 

Musisz wiedzieć, że niewierność małżeńska może, ale nie musi wpłynąć na orzeczenie sądu o wyłącznej winie jednego z małżonków. Tak, zdrada nie musi wyłącznie być przyczyną odpowiedzialną za rozkład pożycia małżeńskiego.

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy zdrada może jednak przesądzić o wydaniu wyroku rozwodowego z orzekaniem o winie. Sprawdźmy, co na to orzecznictwo i przepisy kodeksu. Jednak najpierw skupmy się na tym, czym jest zdrada małżeńska?

rozwód zdrada małżeńska

Może zainteresuje Cię też wpis:

Jak udowodnić, że ojciec nie interesuje się dzieckiem?

Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich – czym się różnią?

Zdrada małżeńska – czym jest i jak wpływa na rozwód?

Małżonków obowiązuje wobec siebie zachowanie wierności, która z definicji eliminuje obecność osób trzecich w związku. Chodzi o wierność fizyczną i duchową.

Zgodnie z tą definicją zdradą jest wszelkie postępowanie jednego z małżonków wobec osoby trzeciej, które jest cudzołóstwem, bądź też jedynie stwarza takie pozory lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości.

Zdrada nie musi wyłącznie być przyczyną odpowiedzialną za rozkład pożycia małżeńskiego.

Musisz wiedzieć, że zgodnie z orzecznictwem zdrada narusza normy moralne. Jest przejawem rażącej nielojalności wobec współmałżonka.

Zdradą jest więc naruszenie zasad wierności małżeńskiej. Co ważne? Warto podkreślić, że nie chodzi tylko o fizyczną wierność. Również o tę emocjonalną (duchową), która równocześnie została na samym początku wskazana.

Zdradą jest więc pozostawanie przez małżonka w bliskich relacjach z osobą trzecią, czyli:

  • spędzanie z nią wolnego czasu
  • zerwanie więzi uczuciowych z małżonkiem i przelanie ich na inną osobę
  • brak szczerości, co do rzeczywistych uczuć względem małżonka.

Ale uwaga! 

Czy sam fakt dopuszczenia się zdrady małżeńskiej jest podstawą do rozwodu? To nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać, bowiem trzeba pamiętać, iż rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Jak widzisz, to, że partner zdradził wcale nie jest jednoznaczne z tym, że rozwód jest dopuszczalny, o czym przeczytasz też niżej.

Nie ma mowy o rozwodzie z orzekaniem o winie, jeżeli małżonek, który dopuszcza się zdrady wykaże, że jego postępowanie i kontakty z osobą trzecia – nie były przyczyną trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Dlaczego zdrada małżeńska nie musi być przyczyną rozwodu?

Choć to pytanie dla wielu osób może wydawać się absurdalne, a zwłaszcza, po tym, jak wyżej wspomniane zostało, iż małżeństwo z zasady eliminuje obecność osób trzecich w związku, to na bazie tego musisz wiedzieć, że istotne jest nie tylko wykazanie, że do zdrady doszło, ale również kiedy miało to miejsce. 

Co ważne? Współżycie z inną osobą niż małżonek nie jest przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego, gdy do współżycia doszło już po zupełnym i trwałym rozpadzie więzi rodzinnych.

Nieprawidłowe zachowanie zdradzanego małżonka może stanowić zawinioną równoczesną przyczynę rozpadu małżeństwa. Może więc skutkować orzeczeniem przez sąd, że oboje małżonkowie ponoszą winę za ten rozpad.

Przeczytaj też wpis:

Ile kosztuje rozwód?

Szybki rozwód bez orzekania o winie- jak wygląda?

Zdrada małżeńska a rozwód z orzekaniem o winie

Kiedy mówimy o niewierności, to należy pamiętać, że nie ma mowy o rozwodzie z orzekaniem o winie, jeżeli małżonek, który dopuszcza się zdrady wykaże, że jego postępowanie i kontakty z osobą trzecia – nie były przyczyną trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. 

Jeżeli małżonek wykaże, że jego zachowanie i postępowanie nie miało żadnego wpływu na trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, to nie można go uznać wyłącznie winnym rozkładu pożycia małżeńskiego. I sąd nie wyda wyroku o winie małżonka, który dopuścił się zdrady.

Co istotne, jeśli jednak w sądzie uda się wykazać, że małżonek, który dopuścił się zdrady – ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego, to dużo łatwiej będzie uzyskać od niego alimenty.

Podsumowując

Jak widzisz zdrada małżeńska jednego z małżonków wcale nie musi od razu stanowić podstawy do orzeczenia rozwodu przez sąd. Sąd na podstawie przesłanek bada, czy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeśli w sprawie te dwie przesłanki nie zachodzą, to rozwód nie jest dopuszczalny. 

Zdrada małżeńska nie może być efektem negatywnego zachowania drugiego małżonka, co często stanowi podstawę tłumaczenia się jednej ze stron w sądzie. 

Ważne, aby pamiętać, że małżonek, który ewidentnie przyczynił się do jednej z wielu przyczyn rozkładu małżeństwa, będzie też uznany za współwinnego, nawet jeśli drugi małżonek dopuścił się innych cięższych przewinień. 

A rozwód w takiej sytuacji zostanie orzeczony z winy obojga małżonków, choć pozornie jednemu z partnerów wydawało się, że winna jest tylko osoba, która fizycznie poprzez akt seksualny dokonała zdrady.

Kiedy mówimy o zdradzie małżeńskiej i próbie dokonania rozwodu poprzez orzeczenie o winie dla jednej ze stron, należy pamiętać, że to bardzo złożona sprawa. Nie da się w ramach jednego artykułu przesądzić o wyniku sprawy. Dlatego też najlepiej będzie, jeżeli umówisz się z adwokatem z Kancelarii Szaflarscy, by zasięgnąć pełnej porady prawnej, dotyczącej Twojej indywidualnej sytuacji. 

Każdy wniosek o rozwód poprzedzony jest obraniem odpowiedniej strategii, która bazuje na faktach, jakie można przedstawić w sądzie. Dziękujemy za twój czas poświęcony na przeczytanie naszego wpisu. To dla nas bardzo ważne. Napisz od razu do Kancelarii, by ustalić wygodny dla Ciebie termin rozmowy.

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555