Jak wygląda rozwód w Polsce osób mieszkających za granicą?

Jak wygląda rozwód w Polsce, jeśli mieszkam za granicą? Nie można pomyślnie przeprowadzić rozwodu, jeśli żadna ze stron nie złoży pozwu rozwodowego. A co ważniejsze? W idealnym świecie, kiedy Polak mieszkający za granicą chce szybko przeprowadzić rozwód – dobrze jest, aby 2 strony ze sobą współpracowały. I coraz więcej osób zaczyna to rozumieć, jeśli zależy im na szybkim rozwodzie. Dowiedz się więc, jak wygląda rozwód, jeśli Polak mieszka za granicą.

Życie na emigracji nie należy do najprostszych. Wiele osób decyduje się na wyjazd, zostawiając w Polsce swoje rodziny. Niektórzy na krótko inni z założenia na kilka lat, by podreperować budżet, albo rozwijać karierę. To ma być tymczasowe, więc dzieci zostają, bo mają szkołę, przyjaciół. Małżonek zostaje, bo ktoś musi zajmować się domem, zresztą ma pracę na stałe, a wyjazd jest tylko na chwilę. Może trzeba dokończyć budowę domu? Może spłacić zobowiązania finansowe? Każdy ma swój powód, który skłania go do wyjazdu za granicę.

Niektórzy wyjeżdżają na zawsze i tam zakładają swoje rodziny. Poznają partnera i biorą ślub. Gdybyśmy nie znali życia, to moglibyśmy powiedzieć, że Polacy za granicą żyją tam długo i szczęśliwie. Jednak sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie, kiedy przychodzi moment, w którym małżonkowie decydują się na rozwód.

Tu od razu przychodzi na myśl pytanie: “gdzie złożyć pozew o rozwód, jeśli mieszkam za granicą?” To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają nam klienci podczas konsultacji. I to oczywiście jest normalne. Czasami pozornie prosta odpowiedź staje się bardziej złożona, jeśli weźmiemy pod uwagę indywidualne okoliczności. I zaraz się o tym przekonasz.

Przyjrzyjmy się więc temu, jak wygląda rozwód Polaków, jeśli mieszkają za granicą?

jeżeli małżonkowie mieszkają za granicą, to mogą się rozwieść w Polsce. Potrzebne do tego będzie posiadanie polskiego obywatelstwa przez obie strony. Tak! Oboje małżonków musi mieć polskie obywatelstwo, ale nie muszą mieszkać w Polsce, by móc się rozwieść.

Kiedy ślub odbył się w Polsce, a małżonkowie mieszkają za granicą

Musisz wiedzieć, że jeżeli małżeństwo zostało zawarte w Polsce, a para mieszka teraz w innym kraju, to sprawa wygląda następująco:

  • można rozwieść się za granicą, choć tamtejsze prawo może być mniej korzystne i dlatego rekomendujemy to zweryfikować od razu, zanim powzięte zostaną jakiekolwiek kroki w tę stronę
  • można rozwieść się w Polsce.

Może zainteresuje Cię też artykuł?

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Jak bronić się na rozprawie rozwodowej?

Kiedy możesz skierować sprawę o rozwód do polskiego sądu?

Nie każdy o tym wie, że funkcjonują pewnego rodzaju obwarowania. Trzeba spełnić pewne przesłanki. Jakie?

Kodeks postępowania cywilnego, a dokładnie Art. 11031. [Jurysdykcja krajowa w sprawach małżeńskich] wyraźnie mówi, że sprawy małżeńskie oraz sprawy dotyczące małżeńskich stosunków majątkowych należą do jurysdykcji krajowej wtedy, gdy:

  • oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  • małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  • małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od 6 miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
  • oboje małżonkowie są obywatelami polskimi. I uwaga nie muszą mieszkać w Polsce.

A co jeżeli małżonkowie mają polskie obywatelstwo i mieszkają w Polsce?

Tu sprawa jest mniej skomplikowana pod względem sądu, do którego należy złożyć pozew rozwodowy. Wtedy jedynym właściwym sądem do przeprowadzenia sprawy rozwodowej jest polski sąd. Nawet jeżeli małżonkowie chcieliby zrobić inaczej, to tutaj nie mają prawa wyboru pomiędzy sądem polskim a sądem państwa obcego. Podlegają polskiemu prawu.

Jak przeprowadzić rozwód, jeśli mieszkam za granicą?

Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się złożyć pozew rozwodowy, jeśli mieszkasz za granicą:

  • W Polsce sprawy rozwodowe rozpoznaje Sąd Okręgowy. Tam wnosisz swój pozew, jeżeli (tak, jak wyżej zostało powiedziane) choć jedno z małżonków miało ostatnie miejsce zamieszkania w tym okręgu.

A co jeżeli żadne z małżonków nie mieszka w okręgu, w którym ostatnio wspólnie mieszkali? 

Na przykład: Małżonkowie wspólnie mieszkali w Katowicach, ale teraz jeden z nich mieszka w Warszawie, a drugi na terenie Niemiec.

Wtedy właściwym będzie sąd zgodny z miejscem zamieszkania strony pozwanej. 

  • Jeśli natomiast pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, to wtedy właściwym jest sąd zgodny z miejscem zamieszkania powoda, czyli osoby wnoszącej o rozwód. 
  • I teraz uwaga! Jeżeli oboje małżonkowie nie mieszkają już w Polsce, a sprawę rozwodową może rozpoznać sąd polski, to wtedy należy uzyskać oznaczenie sądu właściwego przez Sąd Najwyższy.

Dlaczego Sąd Najwyższy? To złożona sytuacja i dlatego SN będzie musiał wskazać sąd okręgowy w Polsce, który będzie właściwy do przeprowadzenia sprawy rozwodowej.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że może się to wydawać nieco skomplikowane. A zwłaszcza, jeśli zależy Ci na szybkim przeprowadzeniu sprawy rozwodowej, a nie masz głowy do tego, by analizować przepisy i gubisz się w gąszczu poszczególnych wariantów. Dlatego proponujemy Ci od razu ustalenie terminu rozmowy, by maksymalnie szybko nakreślić sposób postępowania, by łatwiej i skuteczniej podejmować kolejne kroki.

Przeczytaj też: Podział majątku między małżonkami

Rozwód Polaków za granicą – czy muszę jechać na miejsce rozprawy?

Jeżeli w tym momencie zastanawiasz się nad tym, czy musisz przyjeżdżać z zagranicy do Polski na rozprawy, to warto, abyś zdawał sobie sprawę z tego, że nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. 

Bowiem, jeśli nie reprezentuje Cię radca prawny lub adwokat, a wnosisz do sądu o rozwód i nie stawisz się na pierwszą rozprawę (bez uzasadnionej przyczyny), to sprawa zostanie zawieszona.

Aby można było mówić o przesłankach do orzeczenia rozwodu – trzeba wykazać, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Ustała więź duchowa, fizyczna i gospodarcza. Te 3 elementy należy wykazać w pozwie rozwodowym.

Kolejno, zapamiętaj ważną rzecz. W sprawach rozwodowych sąd musi przeprowadzić dowód z przesłuchania stron. Co to oznacza? Może zdarzyć się tak, że nawet, jeżeli ktoś Cię reprezentuje, to i tak będziesz musiał osobiście stawić się na rozprawę wtedy, gdy sąd wezwie Cię do osobistego stawiennictwa. Wyjątek, to sytuacja, kiedy strona jest obłożnie chora i mieszka za granicą.

Nasza specjalizacja: Prawo rodzinne

I tutaj też może okazać się, że sąd zechce przesłuchać obie strony i wtedy też Twój przyjazd (jeśli mieszkasz za granicą) będzie konieczny. Ale też jednocześnie musisz wiedzieć, że mamy w Kancelarii za sobą sprawy, w których wyrok rozwodowy został wydany bez przesłuchania obu stron. Tak, to może wydawać się skomplikowane. Od razu uspokajamy. Radca prawny i adwokat wie co robić. Mają doświadczenie, dzięki któremu bardzo trudne sprawy o wiele łatwiej zamknąć z satysfakcjonującym finałem.

Pamiętaj, że Twoich interesów będzie bronił radca prawny lub adwokat, którego wybierzesz. U tutaj też ważna rzecz. Wybieraj osoby, które specjalizują się w prawie rozwodowym. Kancelaria Szaflarscy pomoże Ci w przeprowadzeniu rozwodu.

Podsumowując

Jak widzisz rozwód w Polsce osób mieszkających za granicą wcale nie musi być skomplikowany. Jest możliwy. Nasze doświadczenie pokazuje, że polacy nie muszą się aż tak stresować, bo bardzo często koszt uzyskania rozwodu jest znacznie niższy aniżeli za granicą. Brak płynnej znajomości języka nie przeszkadza parze, aby zakończyć małżeństwo w Polsce.

A w sytuacji porozumienia obu stron (bez orzekania o winie), może okazać się nawet, że zostanie przeprowadzony w ciągu 3-4 miesięcy, nawet jeśli małżonkowie nie mieszkają na stałe w Polsce. 

Wiesz, że cała sprawa rozwodowa może zamknąć się w ramach jednej wizyty, związanej z przesłuchaniem stron? To brzmi dobrze, prawda? 

Jeżeli chcesz przeprowadzić rozwód, a mieszkasz za granicą – umów się na konsultację online. Nasz specjalista w prawie rozwodowym udzieli Ci porady, dzięki której odzyskasz spokój w tym trudnym dla Ciebie momencie.

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555