Szybki rozwód bez orzekania o winie – jak wygląda?

Najlepszym sposobem na szybki rozwód bez orzekania o winie jest przyzwoitość i uczciwość. Zdziwiony? Okazuje się, że rozwód bez orzekania o winie, to jedna z łagodniejszych form zakończenia małżeństwa, które ustaliło między sobą, że ich rozstanie odbędzie się na maksymalnie 2 rozprawach bez wyciągania prywatnych i intymnych historii z życia.

Dlaczego przywołujemy tutaj przyzwoitość i uczciwość? Przeczytaj ten wpis, a oprócz tego dowiesz się też:

 • Jak napisać pozew rozwodowy bez orzekania o winie?
 • Czy warto pisać pozew samodzielnie?
 • Czy można otrzymać rozwód na 1 rozprawie?
 • Jak przygotować się do rozprawy?
 • Jakie konsekwencje rodzi zgoda na rozwód bez orzekania o winie?
 • Jak wygląda podział majątku przy rozprawie bez orzekania o winie?

Jak napisać pozew o szybki rozwód bez orzekania o winie?

Pozew o rozwód składa się pisemnie w biurze podawczym sądu okręgowego w wydziale cywilnym. Możesz też wysłać go do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej – pamiętaj jednak, aby wybrać opcję listu poleconego z potwierdzeniem nadania. Nikt nie chciałby przecież, aby tak ważne dokumenty, jak pozew nie dotarły we właściwe miejsce.

Szybki rozwód Katowice – nie czytaj dalej, oszczędź swój czas i zgłoś się po szybkie wsparcie w napisaniu pozwu: https://szaflarscy.pl/kontakt/

Strona składająca pozew, to powód. Drugi małżonek, który otrzyma pozew to pozwany.

rozwód za porozumieniem stron

1 na 3 małżeństwa wskazuje niezgodność charakterów jako przyczynę rozpadu związku małżeńskiego. Zaraz po tym pojawia się zdrada i alkohol.

Co powinno znaleźć się w pozwie?

 • Imię i nazwisko
 • Adres zamieszkania
 • Wykonywany zawód
 • Datę zawarcia małżeństwa
 • Informacje o tym, jak wyglądało małżeństwo stron
 • Co było przyczyną rozpadu małżeństwa
 • Kiedy nastąpił rozpad więźi duchowej, fizycznej i gospodarczej
 • Jeżeli w małżeństwie pojawiły się dzieci trzeba wskazać ich liczbę, wiek i płeć
 • Ustalić władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi
 • Trzeba wskazać sytuację majątkową i zarobkową małżonków
 • Zawrzeć wniosek i zgodę obu stron na rozwód bez orzekania o winie
 • Opłaty 

jak napisać pozew o rozwód?

Czy można samodzielnie napisać pozew?

Przepisy nie zabraniają i nie regulują firmy, w jakiej pozew musi wpłynąć do sądu (prócz tego, że powinien być w formie pisemnej ze wskazaniem wyżej wymienionych elementów), co oznacza, że jeśli tylko czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować taki dokument.

Klienci często w pierwszej kolejności szukają informacji w sieci, opierając się na dostępnych wzorach pism i w ten sposób piszą swój pozew. Nie możemy powiedzieć, że to zły pomysł, choć skuteczność takich pozwów może być mniejsza. 

Naszym zdaniem warto przynajmniej skonsultować się adwokatem, który oceni podane argumenty i zawartość merytoryczną pozwu. Spokój i pewność, jaką gwarantuje Ci fachowa porada może okazać się kluczowa dla przebiegu sprawy. Nikt przecież nie chce narażać się na dodatkowy stres w tym i tak trudnym wydarzeniu, jakim jest rozwód.

Przeczytaj też: Jak wziąć rozwód krok po kroku?

Jeśli czujesz się na siłach – możesz samodzielnie przygotować pozew o rozwód.

Jak wygląda wyrok sądu przy rozwodzie bez orzekania o winie?

Gdyby strony (powód i pozwany) w pozwie nie wyraziły zgody na rozwód bez orzekania o winie i nie wnioskowały o taki wyrok, to rolą sądu jest wskazanie osoby, która ponosi winę za rozpad małżeństwa. Inaczej mówiąc, jeżeli zależy Ci na rozwodzie bez orzekania o winie musisz o tym poinformować sąd , bo on sam nie może takiego rozwodu udzielić.

 

podział majątku przy rozwodzie

Jaki jest skutek rozwodu bez orzekania o winie?

Alimenty w sytuacji złej sytuacji finansowej

Konsekwencją rozwodu podczas, którego zapada wyrok bez orzekania o winie jest to, że mogą wnieść o alimenty od drugiej strony tylko w sytuacji, kiedy znajdują się w niedostatku.

Przykład:

Ania i Paweł zgodnie ustalili, że składają wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Taki też zapadł wyrok. Kolejno w życiu Pawła zadziały się sytuacje, które znacznie wpłynęły na jego sytuację finansową. W tym samym czasie poważnie zachorował, a dodatkowo firma, w której pracował nie zdecydowała się na kontynuację jego zatrudnienia.

Paweł nagle znalazł się w fatalnej sytuacji finansowej. Nie stać go na opłaty za wynajmowane mieszkanie, nie ma też środków na zapłatę innych rachunków. Jego problemy finansowe zmuszają go do pożyczania pieniędzy na leki i żywność.

Co Paweł może w tej sytuacji zrobić?

Powinien zebrać dowody, które potwierdzą jego aktualną sytuację finansową i udać się do sądu z wnioskiem o alimenty. To sąd analizując dokumenty i przesłuchując świadków zdecyduje, czy jego wniosek jest zasadny. Jeśli przychyli się do niego – Paweł otrzyma alimenty na siebie.

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa.

Alimenty ograniczone czasowo

Drugą ważną konsekwencją rozwodu bez orzekania o winie (o której nie wszyscy wiedzą) jest czas, który pozwala pobierać nam alimenty od drugiego małżonka.

O co z tym chodzi? Najprościej mówiąc, jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny wygasa, jeśli:

 • zdecydujesz się zawrzeć kolejne małżeństwo, a dotychczas pobierałeś zasiłek alimentacyjny
 • mija 5 lat od orzeczonego rozwodu. W Polskim sądownictwie zdarzały się sytuacje w których termin może zostać przedłużony, ale dzieje się to bardzo rzadko.

opieka nad dziećmi po rozwodzie

Czy decydując się na rozwód bez orzekania o winie będą potrzebni świadkowie?

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, a druga strona wyrazi na to zgodę i potwierdzi taką intencję, to możesz być spokojny. Sąd badając, czy faktycznie doszło do zerwania więzi małżeńskiej – będzie pytał o to tylko dwie strony, czyli Ciebie i Twojego małżonka.

Przebieg rozprawy bez powoływania świadków

Rozwód to bardzo stresująca sytuacja, która paraliżuje wiele osób. Bywa tak, że osoby, które dotychczas były pewne siebie na sali sądowej – nagle nie potrafią nic powiedzieć.

Ty też tak masz, że na myśl o tym, że w sądzie przed zupełnie obcymi ludźmi będziesz “spowiadać się” ze swojego życia – pojawiają się dreszcze? Nikt nie lubi, kiedy ktoś wtrąca się w nasze sprawy, a co dopiero, kiedy sędzia dopytuje o intymne wątki (które oczywiście mają sens i wpływają na przebieg sprawy).

 

jak napisać pozew o rozwód

 

Szybki rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą się rozstać z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. 

Ile trwa szybki rozwód bez orzekania o winie?

Od momentu złożenia wniosku o rozwód do pojawienia się sprawy na wokandzie może minąć około 2-3 miesiące. 

Jeżeli dwie strony zgodnie oświadczają, że doszło np. do niezgodności charakterów i zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie, to sprawa przebiegnie bardzo szybko. W naszej praktyce zawodowej były rozprawy, które trwały tylko 15 minut.

Strony, które porozumiały się i wiedzą jak rozwiązać kwestię sprawowania władzy rodzicielskiej, wysokości alimentów, częstotliwości i charakteru kontaktów mogą liczyć na szybką rozprawę i satysfakcjonujący dla nich  wyrok.

Zdrada w małżeństwie

Ile kosztuje rozwód?

Jeśli zdecydujesz się na rozwód musisz dokonać opłaty sądowej od pozwu. Opłata ta wynosi 600 zł. Nie wiem, czy wiesz, ale jeśli obie strony zgodnie zdecydowały się na rozwód bez orzekania o winie, to opłata ostatecznie będzie wynosiła 300 zł. Pozostała połowa podlega podziałowi między stronami. 

W takiej sytuacji sąd zobowiązuje pozwanego, aby zapłacił połowę (czyli 150 zł) na rzecz powoda, który składając wniosek musiał wpłacić pełną kwotę.

Przeczytaj też: Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Jak podzielić majątek po rozwodzie bez orzekania o winie?

Zakładając idealną sytuację, w której powód i pozwany zdecydowali się na sprawę rozwodową bez orzekania o winie, to sąd na tej samej rozprawie może podzielić majątek małżonków. 

To dobre wieści, dla tych osób, które ekspresowo chciały w tym samym czasie rozwieść się i podzielić zgromadzony majątek.

Rozwód bez orzekania o winie to dobra alternatywa dla osób, które wiedzą, że chcą definitywnie rozstać się z małżonkiem, ustaliły sposób działania i są w stanie dogadać się między sobą. Właśnie dlatego przywołaliśmy na początku pojęcie przyzwoitości i uczciwości, bo bez tego będzie trudniej.

Możemy Ci pomóc: Prawo rodzinne to nasza specjalizacja.

Jak każdy rozwód niesie za sobą bagaż nieprzyjemnych wrażeń, jednak z racji tego, iż może odbyć w ramach jednej rozprawy – zdaniem naszych klientów, to wygodna forma.

Jeżeli właśnie w tej chwili zastanawiasz się nad złożeniem wniosku do sądu o rozwód bez orzekania o winie, ale nie jesteś pewien czy to właściwy tryb – napisz do nas zapytanie. Pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.

 

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555