Posiadanie narkotyków – co za to grozi?

Można powiedzieć, że kara za posiadanie narkotyków zależy od ilości… to jednak nie wyjaśnia tego, co Ci za to grozi. Jest kilka ważnych kwestii, których musisz być świadomym. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Art. 62 § 1 dokładnie tłumaczy, na czym polega „posiadanie narkotyków”: „Kto, wbrew przepisom, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Tylko co to dokładnie oznacza i czy każdego będzie dotyczyła taka sama kara? Tego dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Jak należy rozumieć „posiadanie” narkotyków?

Akurat w tej kwestii nie ma żadnej możliwości „uniku”, bo każdy, kto ma przy sobie jakiekolwiek narkotyki, jest ich posiadaczem i nie ma tu znaczenia, czy z nich korzysta, czy nie.

Wystarczy więc posiadać niewielką ilość takich substancji (potrzebną do odurzenia jednej osoby), aby móc zostać ukaranym. Nie ma tu więc żartów. Co ciekawe, jeśli osoba posiadająca narkotyki je zażyje, nie może być ukarana, mimo że wcześniej była ich posiadaczem.

Posiadanie narkotyków na własny użytek

Takie tłumaczenie może uchronić przed karą, jeśli ilość narkotyków jest śladowa lub mniejsza od ilości potrzebnej do odurzenia co najmniej jednej osoby. W przypadku marihuany mówimy tu o wadze między 0,5-1 g, zatem jeśli w momencie zatrzymania posiadacz miał poniżej 0,5 g, to kara mu nie grozi.

Ilość ta jednak nie przesądza całkowicie o zamknięciu sprawy, bowiem badane jest również to, czy ta ilość nie miała być mimo wszystko sprzedana, lub dana komuś innemu. Bierze się tu też pod uwagę rodzaj środka odurzającego (miękkie, czy twarde narkotyki), to, czy osoba posiadająca, brała już wcześniej narkotyki, oraz jaki to miało wpływ na jej otoczenie.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie posługuje się terminem narkotyki. Znajdziesz tam pojęcia takie jak:  „środki odurzające” i „substancje psychotropowe”.

Zobacz też:

Nasza specjalizacja – prawo karne

Warunkowe umorzenie za jazdę po alkoholu

Znaczna/nieznaczna ilość narkotyków – o co chodzi?

Nieznaczna ilość narkotyków 

Zwykle mamy do czynienia z nieznaczną ilością, gdy podejrzany posiada 1-2 porcji narkotyku, które mają mu wystarczyć na zaspokojenie jego głodu narkotykowego. Można więc powiedzieć, że jest to taka ilość, która potrzebna jest uzależnionemu doraźnie.

W takim wypadku zatrzymanemu grozi albo kara grzywny, albo ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku.

Znaczna ilość

Prawodawstwo nie określa tu konkretnej liczby, zazwyczaj decyduje o tym sąd. Przyjęło się jednak uważać, że znaczna ilość to kilkadziesiąt działek dilerskich, czy ilość wystarczająca do odurzenia kilkudziesięciu osób. Aby to ustalić, narkotyki są dokładnie ważone.

Kiedy sąd uzna, że podejrzany dysponował znaczną ilością środków odurzających, wtedy może wymierzyć karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Do środków odurzających np. zaliczana jest kokaina i heroina. W załączniku do ustawy, znajdziesz obszerną listę substancji, które definiują np. amfetaminę i mefedron jako środek psychotropowy.

kara za posiadanie narkotyków

Co zrobić, jeśli “znaleziono przy mnie narkotyki”?

Błądzić jest rzeczą ludzką. Jeśli więc zatrzymana osoba posiadała przy sobie narkotyki, powinna przede wszystkim skontaktować się z adwokatem. Nie czekać. Reagować. Tylko osoba wykwalifikowana może mieć szansę (biorąc oczywiście pod uwagę okoliczności) zakończyć sprawę pozytywnie dla zatrzymanego.

Samodzielne próby wyjścia z sytuacji nie są niemożliwe. Pytanie tylko, czy masz na to czas? Czy wiesz, gdzie złożyć wnioski, z kim rozmawiać, w jakiej kolejności, jakich argumentów użyć, by ta sytuacja nie przekreśliła Ci prywatnych i zawodowych planów w przyszłości?

Adwokat może pomóc w tym, aby sprawa została umorzona w przypadku:

  • posiadania narkotyków na własny użytek w niewielkiej ilości,
  • niskiej szkodliwości społecznej.

Sprawa również może zostać warunkowo umorzona na okres próby 3 lat. W tym wypadku, choć czyn nie jest kwestionowany, to dzięki takiemu postanowieniu, sąd odstępuje od skazania i wymierzenia kary. Oceń, na czym Ci zależy, a następnie pozwól działać obrońcy, który specjalizuje się w prawie karnym i wie, jakich argumentów trzeba użyć, by uniknąć kary za posiadanie narkotyków.

Podsumowując, samo „posiadanie narkotyków” niewiele mówi, jeśli chodzi o jego konsekwencje. Aby można było konkretnie ten czyn kwalifikować prawnie, trzeba ustalić, jakie miało być przeznaczenie posiadanych narkotyków, oraz ich konkretna ilość. Niejednokrotnie brane są pod uwagę też inne okoliczności.

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555