Alimenty na żonę

Czy wiesz, że alimenty na żonę to Twój dożywotni obowiązek w sytuacji, kiedy zostałeś uznany za winnego rozpadu małżeństwa? Zdziwiony? To prawda. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że małżonek może być zmuszony do płacenia alimentów żonie przez wiele lat, a nawet dożywotnio. Zastanawiasz się jak to możliwe? Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Jeżeli tak, to czytaj dalej.

W tym artykule znajdziesz informacje, które odpowiedzą Ci na pytania, dotyczące tego:

  • Kiedy trzeba płacić alimenty żonie po rozwodzie?
  • Czy zawsze po upływie 5 lat wygasa obowiązek alimentacyjny?
  • Czy intercyza chroni przed obowiązkiem alimentacyjnym na żonę?

Pewnie już to zauważyłeś, ale od razu Ci powiemy, że na potrzeby tego wpisu skupiliśmy się tylko i wyłącznie na sytuacji, w której to mężczyzna jest zobowiązany do płacenia alimentów na żonę. Pokażemy Ci przepisy i okoliczności, w których Ty jako były małżonek masz obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony. To jednak nie oznacza, że tylko mężczyzna ma obowiązek płacić alimenty na byłą żonę. Równie dobrze może być na odwrót, ponieważ małżonkowie mają te same uprawnienia.

Może zainteresuje Cię też wpis: Jak wziąć rozwód krok po kroku?

alimenty na żonę

Alimenty na małżonka – Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Kwestię alimentów reguluje art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i zgodnie z jego artykułami: 

  • Małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka dostarczania środków utrzymania w postaci alimentów. Jak dużych? W zakresie, który odpowiada jego usprawiedliwionym potrzebom. UWAGA! Także możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. 

Co to oznacza? Nic innego, jak to, że winny rozkładowi małżeństwa musi mieć finansowe możliwości, aby w pełni pokryć potrzeby uprawnionej do alimentów żony.

  • Jeżeli jeden z małżonków został uznany wyłącznie za winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, to sąd może orzec, że winny będzie musiał w odpowiednim zakresie zaspokajać usprawiedliwione potrzeby niewinnego małżonka. I UWAGA! Nawet wtedy, kiedy niewinny małżonek nie znajduje się w niedostatku. 
  • Trzeci artykuł mówi o tym, że obowiązek płacenia alimentów wygasa w razie zawarcia nowego małżeństwa. Jeśli natomiast alimenty musi płacić małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, to obowiązek ten wygasa po upływie 5 lat od dnia orzeczenia rozwodu.

Zdarza się, że upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego ustaje obowiązek alimentacyjny wobec byłej małżonki. 

Przeczytaj też wpis: Ile trwa rozwód?

Kiedy trzeba płacić alimenty na żonę po rozwodzie? 

  • Jeżeli Ty jako małżonek ponosisz winę rozkładu pożycia małżeństwa, to jesteś zobowiązany do płacenia alimentów na małżonkę, która nie ponosi winy. To jednak nie koniec, bo jeżeli Twoja małżonka ponosi winę za rozkład pożycia małżeństwa, ale znajduje się w niedostatku, to wtedy również będziesz musiał płacić alimenty żonie. Oczywiście niedostatek trzeba udowodnić.
  • Jeżeli zarówno Ty, jak i Twoja żona oboje nie ponosicie winy za rozkład pożycia małżeństwa, to nadal jesteś zobowiązany do płacenia alimentów w przypadku, kiedy żona o nie wystąpi i sąd wyda taki wyrok.

Zobacz też: Pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Separacja i rozwód

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec małżonki?

Obowiązek wygasa w przypadku:

  1. Orzeczenia o zmianie obowiązku alimentacyjnego.
  2. W momencie ponownego wejścia w związek małżeński osoby uprawnionej.
  3. Śmierci zobowiązanego małżonka lub małżonka uprawnionego.

Małżonek, który nie chce płacić, ale jest zobowiązany do zapłaty alimentów musi wykazać, że jego dochód jest na tyle niski, że nie może sprostać finansowym oczekiwaniom alimentacyjnym drugiej strony.

Zobacz też: Ile kosztuje rozwód?

alimenty a interzyza

Obowiązek alimentacyjny na żonę

Przykład:

Pan Rafał po 12 latach małżeństwa oznajmia swojej małżonce, że chce się rozwieść. W trakcie sprawy rozwodowej zostaje uznanym za winnego rozpadu małżeństwa. Jako osoba, która zrezygnuje z podtrzymywania małżeństwa musi być świadomym, że jego decyzja przesądziła nie tylko o jego sytuacji majątkowej, ale i o sytuacji niewinnej (rozpadowi małżeństwa) żonie p. Rafała.

Jakie konsekwencje dla obojga byłych małżonków ma decyzja p. Rafała?

Niewinna rozpadowi małżeństwa żona p. Rafała przez ostatnie lata skupiła się na opiece nad wspólnym potomstwem. W efekcie za zgodą obu stron przez lata nie podejmowała zatrudnienia, a w tym czasie p. Rafał miał okazję realizować się zawodowo. Pani Joanna, decydując się na założenie rodziny miała prawo oczekiwać, że jej małżeństwo będzie trwałe, a uzyskana dzięki niemu sytuacja majątkowa będzie stabilna.

Może zainteresuje Cię też wpis: Uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka.

alimenty na żonę

Rozwód w jej przypadku oznaczał istotne pogorszenie sytuacji materialnej.

Sąd w tym przypadku orzekł alimenty na żonę p. Rafała, uznając, że obowiązek alimentacyjny jest naturalną kontynuacją założeń, dotyczących instytucji małżeństwa. Zwrócił uwagę na to, że istnieje duża dysproporcja pomiędzy możliwościami zarobkowymi żony p. Rafała, a jej potrzebami. Dlaczego? Wyłączenie p. Joanny z rynku pracy na czas opieki nad dziećmi, brak doświadczenia zawodowego i konieczność opieki nad chorą matką uniemożliwiają jej w tej chwili podjęcie zatrudnienia, którego zarobki pozwolą w pełni podtrzymać dotychczasowy statut finansowy.

Na jakiej podstawie sąd uznał, że doszło do pogorszenia sytuacji materialnej p. Joanny?

 

Sąd ustalił, że ilość pieniędzy, jaka jest w tej chwili potrzebna p. Joannie do zaspokojenie jej potrzeb jest niewspółmierna do ilości posiadanych pieniędzy i możliwości ich zarobienia. Oczywiście do tego były potrzebne dowody, potwierdzające taki stan rzeczy.

Aby otrzymać alimenty małżonek po rozwodzie nie musi popadać w biedę. Wystarczy, że poziom jego życia znacznie się pogorszy w stosunku do okresu, kiedy trwał w małżeństwie.

Przeczytaj też: Szybki rozwód bez orzekania o winie.

alimenty dla małżonki

Czy zawsze po upływie 5 lat wygasa obowiązek alimentacyjny?

Nie. Jeżeli pojawią się wyjątkowe okoliczności, to sąd na żądanie uprawnionego może przedłużyć termin obowiązku płacenia alimentów na małżonka. Być może właśnie zastanawiasz się nad tym, jakie wyjątkowe okoliczności mogą przyczynić się do konieczności płacenia alimentów na małżonka? 

Zazwyczaj mowa o sytuacjach takich jak:

  • ciężka choroba, która uniemożliwia podjęcie zatrudnienia
  • wypadek, w wyniku którego poszkodowany małżonek nie otrzymał renty lub wypłaty odszkodowania
  • kalectwo 

Pamiętaj jednak, że to zawsze muszą być sytuacje, w których były małżonek nie może podjąć zatrudnienia, bo jest trwale niezdolny do pracy, a przez to całkowicie pozbawiony środków do życia.

Rozwiedziony małżonek znajduje się w niedostatku wtedy, gdy własnymi siłami nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części.

Przeczytaj też: Separacja – co to jest i jak ją załatwić?

alimenty po rozwodzie

Alimenty na żonę a intercyza

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy intercyza może uchronić Cię w przyszłości przed koniecznością płacenia alimentów na żonę, to kolejne zdanie może Cię zmartwić. Dlaczego? Rozdzielność majątkowa nie wpływa na obowiązek alimentacyjny i alimenty na byłą żonę i tak będziesz musiał płacić. Umowa przedmałżeńska nie jest w stanie uchronić małżonków przed koniecznością płacenia alimentów nawet po rozwodzie.

Przepisy nie wskazują wprost, na czym ma polegać pogorszenie sytuacji materialnej.

Nasza specjalizacja: Prawo rodzinne.

Podsumowanie:

Alimenty na żonę, to temat, który zawsze budzi emocje. Byli małżonkowie, decydując się na wspólne życie mogą oczekiwać, że ich małżeństwo będzie trwałe, a uzyskana dzięki niemu sytuacja majątkowa będzie stabilna.

Obowiązek alimentacyjny po rozwodzie jest więc naturalną kontynuacją założeń, dotyczących instytucji małżeństwa. I jeżeli istnieje duża dysproporcja pomiędzy możliwościami zarobkowymi Twojej eks, a poprzednim standardem życia, który wspólnie prowadziliście, to jest bardzo prawdopodobne, że przy rozwodzie wystąpi z powództwem o alimenty na siebie. Intercyza w tym przypadku nie chroni przed koniecznością płacenia alimentów na żonę po rozwodzie.

Jeśli po przeczytaniu artykułu w Twojej głowie pojawiły się nowe pytania, dotyczące alimentów na żonę, bo Twoja sytuacja jest bardziej złożona i chciałbyś o tym porozmawiać, to napisz do nas, a my Ci pomożemy.

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555