Ile trwa rozwód?

Wiemy, że jeśli szukasz informacji o tym ile trwa rozwód, to zależy Ci na tym, aby otrzymać jak najbardziej konkretne dane. Doskonale to rozumiemy, bo tak jak nasi klienci zapewne masz jakieś plany, chcesz określić ramy czasowe, przygotować się na możliwy stres, rozpocząć nowe życie, albo zwyczajnie uporządkować stare sprawy.

Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od kilku czynników, które zaraz tu na dole wymienimy. Zanim jednak poznasz zmienne, które mogą wpłynąć na czas trwania sprawy rozwodowej musisz wiedzieć, że rozwód możesz otrzymać już na pierwszej rozprawie, albo poczekasz na niego nawet kilka lat.

Skąd tak szerokie ramy czasowe? Przeczytaj wpis, a dowiesz się dzisiaj:

  • Co wpływa na termin otrzymania rozwodu?
  • Jak przygotować się do rozwodu, aby przebiegł bardzo sprawnie?
  • Co może wpłynąć na to, że Twój rozwód potrwa kilka lat.

 

Ile trwa rozwód w Polsce

Od kiedy należy liczyć czas trwania rozwodu?

Zapamiętaj, że momentem, od którego możesz zacząć liczyć ile trwa Twój rozwód jest dzień, w którym składasz swój pozew w sądzie okręgowym. Dobrze przygotowany pozew znacząco wpływa na postępowanie rozwodowe. Zapytasz, czy można przygotować pozew samodzielnie? Można. Musisz mieć tylko pewność, że wykorzystujesz odpowiednie argumenty i dobrze formułujesz zawartość merytoryczną. Zawsze możesz skorzystać z porady prawnej. Termin końcowy, który wyznaczy Ci datę uzyskania rozwodu, to dzień, w którym zostanie ogłoszony wyrok.

Przeczytaj też: Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód możesz otrzymać już na pierwszej rozprawie, albo poczekasz na niego nawet kilka lat

Ile trwa najkrótszy rozwód i jak możesz go otrzymać?

Napiszemy wprost. Z orzecznictwa sądu i naszego doświadczenia wynika, że najszybciej dostaniesz rozwód, jeśli Ty i Twój partner ustalicie między sobą najważniejsze elementy. Jak to zrobić?

Zanim pójdziecie do sądu i przygotujecie pozew rozwodowy musicie zwyczajnie dogadać się między sobą, co do kwestii takich jak:

Punkt 1: Uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie

Jeśli obie strony (mąż i żona) wyrażają zgodę na to, aby rozwiązać małżeństwo bez wskazywania winnego rozpadu małżeństwa, to jest duże prawdopodobieństwo, że wolność otrzymacie już na 1 maksymalnie 2 rozprawach. W pozwie rozwodowym zaznacz, że rozwód ma odbyć się w takiej formie, bo sąd sam z siebie nie wyda wyroku bez orzekania o winie.

Punkt 2: Podział majątku

Dobrze uargumentowany pozew rozwodowy plus wyraźna informacja, o sposobie podziału majątku, powoduje, że sąd na tej samej rozprawie może skutecznie podzielić Wasze dobra. Zdziwiony? Z naszego doświadczenia wynika, że wspólne stanowisko rozwodzącej się pary znacznie przyśpiesza rozwód.

Punkt 3: Niepowoływanie świadków

Wybrałeś opcję bez orzekania o winie? Wspólnie wyrażanie na to zgodę? Gratulacje, bo to oznacza, że sąd nie będzie powoływał na rozprawę świadków. Zapyta Was tylko o decyzję, a Wy tymczasem oszczędzicie sobie sporo czasu. Dlaczego? Powoływanie świadków na rozprawę, to wydłużenie sprawy rozwodowej nawet o kilka miesięcy. Zeznania trwają, świadkowie nie stawiają się w sądzie, wnoszą o przesłuchania w innych sądach. Sam widzisz, to wszystko trwa.

Rozwód

Punkt 4: Zgodność, co do wysokości alimentów na dzieci

Wasze wspólne ustalenia, związane z obowiązkiem alimentacyjnym przyspieszą postępowanie. Jak to zrobić? Porozmawiajcie przed rozprawą o tym, jakie kwoty alimentów zaspokoją potrzeby Waszych dzieci. Pamiętaj przy tym, że obowiązek łożenia na utrzymanie małoletnich dzieci mają oboje rodziców.

Punkt 5: Wspólne stanowisko co do sprawowania władzy rodzicielskiej

Tu znowu od Waszych ustaleń wynika, jak zostanie podzielona władza rodzicielska na małoletnie dzieci. Ustalając harmonogram spotkań, czas wizyt i termin odwiedzin pokazujecie w sądzie, że oboje zadbaliście o własne dzieci. Brak porozumienia w tej kwestii spowoduje wydłużenie czasu, który przybliża Was do uzyskania rozwodu.

Przeczytaj też: Jak wziąć rozwód krok po kroku.

Punkt 6: Niepowoływanie się na dodatkowe dokumenty

Krótki pozew rozwodowy bez orzekania o winie nie przewiduje konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Jeśli jednak zdecydujesz się dołączyć do swojego pozwu takie dokumenty jak: inne wyroki, notatki policji, opinie kuratora lub asystenta środowiskowego, obdukcje, nagrania itd., to musisz liczyć się z tym, że Twój rozwód potrwa. 

Ile? Sąd musi zapoznać się z materiałem dowodowym i wysłuchać świadków, a jeśli czytałeś powyższe punkty, to wiesz, że to trwa.

radca prawny i rozwód

Punkt 7: Niewnoszenie o powołanie opinii psychologa

Badania specjalistów mogą wnieść nowe światło na sprawę w przypadku, kiedy sprawa jest złożona i wymaga opinii ekspertów. Jeśli jednak w Twojej sprawie nie ma potrzeby uzyskania opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, to ten element nie wpłynie wyrok sądowy i na wydłużenie terminu uzyskania rozwodu.

Punkt 8: Wybór radcy prawnego

Jeżeli decydujesz się na wsparcie doświadczonego prawnika, który podpowie Ci jak przygotować się do rozprawy, jak napisać pozew rozwodowy (albo zrobi to za Ciebie), to już na starcie oszczędzasz sporą ilość czasu. Dlaczego? Nie błądzisz, nie popełniasz formalnych błędów i formułujesz pisma w sposób właściwy. To jak sam zauważysz oszczędza znaczną ilość czasu.

Ile trwa rozwód

Punkt 9: Nieskładanie zażaleń i apelacji

Zakładając, że Ty i druga strona postępowania ustaliliście wszystkie punkty powyżej, to jest wysoce prawdopodobne, że żadna ze stron nie będzie musiała składać zażalenia na decyzję sądu. Dlaczego?

Jeżeli wspólnie ustaliliście wysokość alimentów, podział majątku, charakter sprawowania władzy rodzicielskiej, to nie ma powodów do odwoływania się od wyroku sądu i składania apelacji do wyższych instancji. Zaoszczędzisz dzięki temu 3 miesiące, jeśli nie składasz zażalenia na decyzję sądu, a w przypadku apelacji nawet i 6 miesięcy.

Podsumowanie:

To ile trwa rozwód? Jeśli złożysz pozew z orzeczeniem o winie, to musisz założyć, że poczekasz około 3-4, a nawet 5 rozpraw, zanim otrzymasz rozwód. Pamiętaj, że rozprawy nie odbywają się z tygodniowym terminem. Odstęp pomiędzy posiedzeniem sądu może wynosić nawet 3 miesiące. Ile realnie to może trwać? 

Jeżeli Twoja sprawa będzie złożona i wielowątkowa, to przygotuj się na maksymalny termin nawet do kilku lat. Zadziwiony? To prawda. Brak porozumienia może znacznie wydłużyć czas uzyskania rozwodu. Zazwyczaj jednak już po roku możesz odzyskać wolność i otrzymać wyrok rozwodowy.

Potrzebujesz rozmowy, dotyczącej Twojego rozwodu? Umów się z nami na spotkanie.

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555