Wbrew pozorom brak współżycia w małżeństwie wcale nie należy do rzadkich przyczyn rozwodów. I choć statystyki GUS wskazują, że najczęstą przyczyną rozwodów w Polsce jest niezgodność charakterów, zdrada i nadużywanie alkoholu, to brak pożądania i seksu małżeńskiego mocno odciska piętno na trwałości związku.
Zastanowimy się dzisiaj wspólnie nad tym, czy brak współżycia w małżeństwie może stanowić przesłankę do orzeczenia rozwodu? Czy jeśli mówimy o rozpadzie pożycia małżeńskiego do rozwodu wystarczy brak fizycznej więzi między małżonkami? A co w sytuacji, kiedy jeden z małżonków choruje, przez co ilość stosunków małżeńskich spada do zera?
Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj ten wpis, bo dowiesz się z niego:
- Czy brak współżycia w małżeństwie jest wystarczającą przesłanką do rozwodu.
- Czy brak współżycia w małżeństwie, wyjazd, choroba lub starość może wpłynąć na orzeczenie o winie małżonka przy rozwodzie.
Wiemy, że temat braku współżycia w małżeństwie to bardzo, ale to bardzo delikatny temat. Nie każdy czuje się na tyle silny, aby móc o tym rozmawiać publicznie. Jeżeli czytasz te treści z myślą o swojej sytuacji, ponieważ brak pożądania i współżycia w małżeństwie zaczyna Ci mocno doskwierać, to pamiętaj, że wszystko zależy od okoliczności konkretnej sprawy.
Temat powiązany: Pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Sędzia w trakcie rozprawy będzie pytał, o to kiedy doszło do ostatniego stosunku płciowego pomiędzy małżonkami. I dlatego, zanim zdecydujesz się złożyć pozew o rozwód rekomendujemy Ci skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, w jaki sposób formułować swoje odpowiedzi tak, aby sąd nie oddalił powództwa na pierwszej rozprawie.
Przesłanki do rozwodu – Rozkład pożycia małżeńskiego
Zgodnie z Art. 56 §1 KRO Rozwód możliwy jest tylko w przypadku zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Przez pojęcie zupełny i trwały należy rozumieć rozkład życia małżeńskiego w 3 sferach:
- uczuciowej
- gospodarczej
- fizycznej
Dodatkowo musi być to rozkład nieodwracalny. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie, w którym wyjaśniamy jak wziąć rozwód krok po kroku.
Brak więzi fizycznej między małżonkami nie stanowi podstawy do uznania rozkładu życia małżeńskiego. Muszą zachodzić trzy przesłanki.
Przeczytaj też: Separacja – co to jest, co daje i jak ją załatwić?
Musisz wiedzieć, że sąd oddali powództwo rozwodowe w przypadku gdy w małżeństwie brak jest tylko i wyłącznie więzi fizycznej, ale istnieje więź gospodarcza lub emocjonalna. W takiej sytuacji brak życia seksualnego nie będzie dla sądu dostateczną przesłanką, aby unieważnić małżeństwo.
Czy brak współżycia w małżeństwie jest wystarczającą przesłanką do rozwiązania małżeństwa?
Co w przypadku, jeśli trwały rozkład pożycia małżeńskiego nastąpił w związku z brakiem pożądania a tym samym brakiem więzi fizycznej? Dobrze, abyś wiedział, że nawet sporadyczne stosunki fizyczne między małżonkami świadczą o niepełnym rozkładzie małżeństwa i powództwo rozwodowe powinno zostać oddalone.
Pomyślisz teraz – dobrze, a co jeśli małżonkowie nie współżyją ze sobą w ogóle? Czy to wystarczająca przesłanka? W tym przypadku sąd powinien wziąć to pod uwagę jako przesłankę przemawiającą za rozwiązaniem małżeństwa.
Kiedy brak współżycia w małżeństwie nie będzie wystarczającą przesłanką?
Pamiętaj jak zawsze wszystko zależy od indywidualnej sprawy, ale mówiąc o przesłankach warto wspomnieć o takich przyczynach jak:
- choroba jednego z małżonków
- długi pobyt małżonka w szpitalu
- praca zarobkowa w dużych odległościach od małżonków
- długotrwały wyjazd służbowy
W takich przypadkach długotrwały brak więzi fizycznej nie będzie dla sądu argumentem rozwiązującym małżeństwo i nawet jeśli brałeś pod uwagę te fakty, to musisz liczyć się z tym, że Twoje argumenty mogą nie mieć znaczenia.
Brak współżycia w małżeństwie – orzeczenie o winie małżonka
W przypadku gdy rozpad małżeństwa, związany z brakiem pożądania a co za tym idzie współżycia, nastąpił w związku z chorobą jednego z małżonków, wyjazdem lub brakiem czasu, z reguły sąd nie wskazuje winnego.
Zupełnie inaczej jest w przypadku, kiedy mówimy winie małżonka, który dopuszczał się zdrady i przemocy w stosunku do małżonka. Natomiast jeśli jest to związane ze zdradą lub przemocą w stosunku do małżonka, sąd będzie dążył do orzeczenia o winie jednego z małżonków.
Każda sprawa rozwodowa to inna historia, dlatego ważne jest, aby bardzo wnikliwie sprawdzić wszystkie przesłanki. Jak już wiemy, brak kontaktów fizycznych między małżonkami może być wystarczającym powodem, aby rozwiązać małżeństwo. Musi jednak pociągnąć za sobą również trwały i zupełny rozkład w sferze emocjonalnej i gospodarczej.
Może zainteresuje Cię też: Nieodebranie listu poleconego.
Coraz częściej w Polsce rozkład pożycia małżeńskiego w sferze fizycznej związany z brakiem pożądania i współżycia między małżonkami jest przyczyną rozwodów.
Brak współżycia podyktowany chorobą lub starością
Dobrze, abyś wiedział, że jeżeli do współżycia płciowego nie dochodzi na skutek choroby lub z powodu podeszłego wieku jednego z małżonków, to nie może to stanowić podstawy rozwodu, albowiem jak mówi art. 23 k.r.o. małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy. Zapytasz – nawet wtedy, kiedy małżonek nie ma na to ochoty?
Obowiązek wzajemnej pomocy małżonków w szczególności ciąży na małżonkach w okresie choroby czy też starości. Więc porzucenie małżonka w takich okolicznościach spotyka się ze sprzeciwem moralnym ze strony społeczeństwa i sąd będzie brał ten argument pod uwagę.
Może zainteresuje Cię też temat: Alimenty na żonę.
Wzajemne współżycie jest obowiązkiem małżonków, ale nie takie, które wiąże się ze zmuszaniem partnera do uprawiania seksu.
Zobacz też: Ile trwa rozwód?
Oczywiście, jeżeli małżonek przed zawarciem małżeństwa wiedział, że jest chory i nie powiadomił o tym swojego małżonka to może być to uznane za samoistną, choć niezawinioną przyczynę rozkładu pożycia.
Podsumowanie:
Brak współżycia w małżeństwie to bardzo delikatny temat, który jednocześnie coraz częściej staje się przyczyną rozwodu. Pamiętaj jednak, że brak więzi fizycznej między małżonkami nie stanowi podstawy do uznania rozkładu życia małżeńskiego. Muszą zachodzić trzy przesłanki. Rozkład małżeństwa musi mieć miejsce w 3 sferach: uczuciowej, gospodarczej i fizycznej.
Każda sprawa jest indywidualna, u każdego rozmowa na temat braku seksu małżeńskiego może przebiegać w inny sposób, dlatego przed złożeniem pozwu w sądzie warto sprawę omówić z radcą prawnym, który podpowie Ci jak podejść do tego tematu, wykorzystując właściwe argumenty. Jeśli potrzebujesz wsparcia – napisz lub zadzwoń do nas – pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.