Mówi się, że ubocznym skutkiem izolacji w czasie pandemii Covid-19 będą liczne rozwody. Dotychczas ze statystyk GUS wynika, że najwięcej rozwodów miało miejsce między 5, a 7 rokiem trwania małżeństwa i decydowały się na niego pary, których dzieci były w wieku od 7 do 15 lat.
Jeśli Ty też zastanawiasz się właśnie nad tym, jak wziąć rozwód, to zapewniamy Cię, że nie jesteś z tym pytaniem sam. Dlaczego ostatnio przybywa zapytań o to, jak wziąć szybki rozwód albo jak rozwieść się krok po kroku?
Z naszych obserwacji wynika, że nagle partnerzy zostali zmuszeni do ciągłego przebywania we własnym towarzystwie, otoczeni dziećmi i dodatkowymi problemami małżonkowie zaczęli dokładnie obserwować zachowania partnera. Teraz widzą cechy, których być może nie dostrzegali wcześniej, bo mieli okazję wyjść z domu albo pracowali poza domem lub widywali się ze znajomymi i przyjaciółmi.
Przygotowaliśmy dzisiaj listę najważniejszych kroków, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy podejmiesz decyzję o złożeniu pozwu o rozwód. Zacznijmy jednak od początku, dobrze?
Krok 1. Twoja decyzja o rozwodzie
Nie podejmuj decyzji o rozwodzie pod wpływem silnych emocji
Zanim złożysz wniosek o rozwód zastanów się, czy małżeństwo faktycznie przestało istnieć, czy nie darzysz już żadnym uczuciem swojego partnera. Oczywiście nie zamierzamy tutaj wpływać na Twoją decyzję, radzimy Ci jedynie dobrze przeanalizować swoją sytuację i dalsze kroki, jakie zamierzasz podjąć, bo od tego, co postanowisz będzie zależało Twoje dalsze postępowanie.
Jak sprawdzić, czy to koniec małżeństwa?
Aby móc złożyć pozew o rozwód musi dojść do zerwania więzi między małżonkami. Często się o tym mówi, ale po czym dokładnie możesz stwierdzić, że Twoje małżeństwo jest na prostej drodze do sali sądowej?
Przede wszystkim musi dojść do długotrwałej sytuacji, w której mówimy, o tym, że między partnerami brak:
- Więzi uczuciowej. Skąd będziesz o tym wiedział? Prawdopodobnie znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny i poznasz, kiedy żona lub mąż jako osoba stanie się dla Ciebie obca. Kiedy jej obecność będzie Ci obojętna.
- Więzi fizycznej. Mowa tutaj oczywiście o kontaktach seksualnych między partnerami. Dla jasności dodamy, że chodzi o partnerów w małżeństwie.
- Więzi gospodarczej. Jeśli Wasze mieszkanie lub dom został nieformalnie podzielony na osobne części, a Wy nie przebywacie już razem w częściach wspólnych, nie gotujecie i nie pierzecie razem, nie kupujecie wspólnych produktów. Każdy osobno sprząta, gotuje i troszczy się o siebie.
Ile to musi trwać w takiej formie? Tak się składa, że nie ma wyznaczonego konkretnego terminu, który wskazywałby dokładną ilość dni/miesięcy/lat. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Oczywiście są pewne znamiona, które mieszczą się w ogólnym kanonie, ale za każdym razem to sąd decyduje o tym, jaki wyda wyrok.
Krok 2. Przygotuj swój pozew o rozwód
Pozew rozwodowy to jeden z ważniejszych kroków na Twojej liście. Dlaczego? Od niego zależy powodzenie Twojej rozprawy. Czy warto korzystać ze wzorów i generatorów pism, które pojawiają się w Internecie?
To Ty musisz zdecydować, czy stać Cię na pozorną oszczędność, bo w wielu przypadkach okazuje się, że pismo procesowe nie jest dostosowane do indywidualnej sytuacji i pomija wątki, które być może miałyby duże znaczenie w Twojej sprawie. Osobną kwestią jest to, abyś nie popełnił błędów formalnych, bo to zaowocuje wezwanie sądu do ich uzupełnienia, a na to otrzymasz tylko 7 dni.
Jeżeli Twoja relacja z małżonkiem jest na tyle dobra, że jesteście w stanie uzgodnić najważniejsze fakty, to treść pozwu możesz omówić z partnerem. Pozew o rozwód nie musi być zaskoczeniem. Choć wiele osób nie informuje o tym przeciwnika procesowego. Najlepiej będzie, jeśli taką linię skonsultujesz z radcą prawnym.
Kwota alimentów powinna odzwierciedlać rzeczywiste koszty, a nie zrekompensować Ci brak wypłaty partnera w domowym budżecie
Gdzie i jak złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód musisz złożyć w 2 egzemplarzach w sądzie okręgowym w formie pisemnej. Jak wybrać sąd? O tym decyduje ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Twój pozew musi być opłacony, oprócz oznaczenia sądu i rodzaju pisma powinien zawierać takie informacje tak:
- Dokładne wskazanie stron, czyli imię i nazwisko, adres powoda i pozwanego, PESEL
- Jeżeli decydujesz się na wsparcie w formie pełnomocnika, to jego dane również musisz wskazać.
- Wskazanie żądania, czyli określenie tego, czy wnosisz o rozwód:
– z orzeczeniem winy
– bez orzekania o winie
- Dane ewentualnych świadków, jeżeli zdecydujesz się, że będą potrzebni
- Uzasadnienie pozwu o rozwód. To od tego będzie zależał też tok sprawy. Musisz jak to mówią specjaliści podać fakty, które ponad wszelką wątpliwość będą wskazywały, że doszło do całkowitego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego.
Od tego jakie żądanie wnosisz zależy Twój materiał dowodowy. Możesz przygotować dodatkowe dokumenty w postaci pism, wyroków, obdukcji, wydruku treści rozmów, smsów, korespondencja mailowa, nagrania, notatki policji, kuratora, asystenta środowiskowego, zestawienia kosztów, jakie ponosisz na utrzymanie małoletniego dziecka. Ogólnie wszystko to, co uzasadni Twój wniosek.
Jeżeli nie masz pewności, jakie dokumenty mogą przydać się w Twojej sprawie możesz umówić się z nami na spotkanie i zapytać o konkrety.
Aby móc złożyć pozew o rozwód musi dojść do zerwania więzi między małżonkami.
Przeczytaj też: Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?
Krok 3. Przygotuj opłatę sądową
W tej chwili opłata sądowa w sprawie o rozwód wynosi 600 zł. Do pozwu, który składasz w formie papierowej w 2 egzemplarzach dodajesz potwierdzenie złożonej opłaty.
Skąd masz wiedzieć, na jaki rachunek wpłacić pieniądze? Jeżeli nie reprezentuje Cię żadna kancelaria, która zawsze kompletuje dla Ciebie wszystkie informacje, a w tym i takie dane, to numer rachunku znajdziesz na stronie internetowej sądu okręgowego, do którego składasz pozew.
O tym ile kosztuje rozwód możesz przeczytać pod tym linkiem. Znajdziesz tutaj dokładną listę kwot, jakie pojawiają się przy sprawie rozwodowej.
Jeżeli o tym nie wiesz, to istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. Tak, sąd dopuszcza taką możliwość. W takiej sytuacji powód musi złożyć oświadczenie o stanie rodziny, z którego wynika, jaki jest skład rodziny, ile wynoszą dochody, wszelkie dane o majątku. Musisz jednak wiedzieć (jeśli zależy Ci na czasie), że to znacznie wydłuża postępowanie rozwodowe. Weź to pod uwagę, że sąd wcale nie musi przychylić się do Twojej prośby.
Krok 4. Określ czy żądasz rozwodu z orzeczeniem o winie
W wielu tego typu wpisach i poradnikach znajdziesz wskazówkę, która sugeruje abyś nie wnosił o rozwód z orzeczeniem o winie. Dlaczego? Bo takie żądanie z góry wydłuża proces. Na tym etapie nasze doświadczenie i sumienie nie pozwala nam ingerować w to, jaki wyrok będzie dla Ciebie lepszy. To Ty musisz zdecydować i określić, na czym Ci zależy. My możemy Cię tylko wspierać, wskazując możliwe rozwiązania.
Istnieje możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych.
Wnosząc o rozwód z orzeczeniem o winie musisz jedynie wiedzieć, że oprócz wydłużenia postępowania sądowego na sali rozpraw pojawią się świadkowie, którzy zaświadczą, opowiadając o różnych sytuacjach jakie miały miejsce w trakcie trwania małżeństwa, o których wiedzieli.
Krok 5. Ustal wysokość alimentów
Określając wysokość alimentów weź pod uwagę nie tylko Twoje bezpośrednie wydatki na dziecko, związane z jego utrzymaniem, ale i fakt tego, iż to na obojgu rodzicach spoczywa konieczność łożenia na dzieci.
Kwota alimentów powinna odzwierciedlać rzeczywiste koszty, a nie zrekompensować Ci brak wypłaty partnera w domowym budżecie. Sędzia ustalając wysokość alimentów weźmie pod uwagę sytuację finansową obojga rodziców.
Krok 6. Określ podział władzy rodzicielskiej
Dla dobra Waszych wspólnych dzieci (o ile takie posiadacie) zadbajcie na tyle na ile to jest możliwe, aby podział władzy rodzicielskiej był korzystny dla obu stron. Dziecko ma prawo przebywać pod opieką obojga rodziców niezależnie od tego jak kończy się ich relacja.
Ustalcie wspólnie kto i w jakim czasie będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, gdzie dziecko będzie przebywało podczas świąt, jak będą wyglądały spotkania z dziadkami, wyjazdy na wakacje i inne ważne dla wszystkich okoliczności. To znacznie ułatwi wszystkim, a szczególnie dzieciom przejście przez ten niełatwy czas, jakim jest rozwód.
Krok 7. Przemyśl podział majątku
W sieci znajdziesz rozwodowe wskazówki, które sugerują, aby w pozwie o rozwód nie wnosić o podział majątku. Dlaczego? Bo rozwód w tej sytuacji nie odbędzie się na pierwszej rozprawie. My nie możemy Ci mówić zrób tak, albo tak. To Ty musisz zdecydować, czy w pozwie rozwodowym chcesz jednocześnie dzielić Wasz majątek.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz musisz wiedzieć, że masz taką możliwość. Możesz, ale nie musisz w pozwie rozwodowym wnosić o podział.
Krok 8. Jeśli jest taka potrzeba skorzystaj ze wsparcia radcy prawnego
Jeśli po tym, jak zdecydujesz się na rozwód uznasz, że chcesz skorzystać ze wsparcia radcy prawnego, to zrób to dla swojego spokoju i wygody. Doświadczenie wielu rozpraw sądowych pokazuje, że małżonkowie w obliczu stresu zachowują się zupełnie inaczej niż sami zakładali.
Radca podpowie Ci jak się zachowywać, co mówić i jak reagować na pytania sędziego. Nie jest to żadna manipulacja, ale umiejętność zapanowania nad sobą w nowej niecodziennej sytuacji, jaką jest rozwód.
Czy można krok po kroku przygotować się do rozwodu? Naszym zdaniem można, a nawet trzeba. Od tego, w jaki sposób będziesz działać zależy nie tylko czas, jaki powinieneś zarezerwować na rozwód, ale i Twój komfort psychiczny.
Zobacz jako możemy Ci pomóc: Prawo rodzinne
Wyprzedzając i przewidując kolejne etapy jesteś w stanie zagwarantować sobie minimum stresu, który będzie Ci towarzyszył na sali sądowej.
Jeśli szukasz wsparcia radcy prawnego, który pomoże Ci przygotować pozew rozwodowy, albo będzie Cię reprezentował podczas rozprawy – napisz do nas. Podpowiemy Ci jak zminimalizować ewentualne straty i przygotować się do rozwodu krok po kroku.