Zatrzymanie przez policję (CBŚP, ABW, CBA) – co robić?

Na pewno nie raz zetknąłeś się z tym, że gdzieś odbyło się zatrzymanie przez policję. Wiesz, że wszystko dzieje się szybko. Słyszałeś, że potrzebny jest adwokat, który pomoże w takiej sytuacji. To teoria. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, co zrobić, kiedy zatrzyma Cię policja (CBŚP, ABW, CBA)? Jak się zachować, kogo poinformować? Jakie masz prawa? Czego nie warto robić? Dzisiejszy wpis pomoże odpowiedzieć na te pytania.

Kto może dokonać zatrzymania i kiedy do niego dochodzi

Zwykle mamy do czynienia z zatrzymaniem przez policję, ale musisz wiedzieć, że nie tylko te służby są do tego uprawnione. Wszystko zależy od charakteru sprawy. Za każdym razem decyzję co do konkretnego organu, podejmuje prokurator, który prowadzi, czy też nadzoruje dane postępowanie. Zatrzymania mogą dokonać również:

  • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, 
  • Centralne Biuro Antykorupcyjne, 
  • Służba Kontrwywiadu Wojskowego, 
  • Krajowa Administracja Skarbowa, 
  • Żandarmeria Wojskowa, 
  • Straż Graniczna,
  • Straż Leśna.

Do zatrzymania dochodzi najczęściej w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że zatrzymywany popełnił przestępstwo, które zalicza się raczej do typu ciężkich przewinień. Może zdarzyć się tak, że zatrzymanie będzie towarzyszyło tymczasowemu aresztowaniu na okres 3 miesięcy.

Choć wniosek o zatrzymanie zwykle wydawany jest w naprawdę uzasadnionych przypadkach, to jednak nie jest on nienaruszalny.

Mimo to warto pamiętać, że niekiedy i w sprawach mniejszego kalibru dochodzi do zatrzymania przez policję np. na 24 godziny, lub 48 godzin, co ma na celu “zachęcenie” podejrzanego, aby ten złożył obszerniejsze zeznania.

Do zatrzymania przez policję dochodzi też w przypadku osób, które notorycznie nie stawiają się na wezwania sądowe, lub w sytuacji, gdy policja nie może ustalić tożsamości osoby złapanej na gorącym uczynku.

Pomoc prawna podczas zatrzymania przez policję

Wydawałoby się, że skoro dochodzi do zatrzymania przez policję niewiele już da się zrobić. Jednak w takim wypadku pomoc prawna adwokata jest wręcz niezbędna. Dlaczego? Z trzech prostych przyczyn:

  1. Adwokat jest w stanie zabezpieczyć interesy procesowe podejrzanego.
  1. Dzięki jego pracy podejrzany i jego bliscy mają możliwość kontaktowania się nawzajem, co w sytuacji tak stresującej jest niemniej ważne.
  1. Obrońca pomaga nadto ustalić linię obrony. Jest w stanie doradzić, jak zachowywać się podczas przesłuchania, bo często to ono może w głównej mierze mieć wpływ na dalsze postępowanie.

Zobacz też wpis: Jak wcześniej wyjść z więzienia

Zatrzymanie przez policję – jakie mam prawa?

Przede wszystkim zatrzymanemu należy się kontakt z adwokatem – zwykle to policja powiadamia wskazanego przez zatrzymanego prawnika. Tu należy zwrócić uwagę, że choć adwokat jest poinformowany, to pierwsze, bezpośrednie spotkanie z nim możliwe jest dopiero podczas przesłuchania.

Zatrzymany powinien być również poinformowany o powodzie zatrzymania. Ma także prawo do powiadomienia kogoś bliskiego o tym fakcie. Warto również wiedzieć, że zatrzymany w sytuacji, gdy kwestionuje podstawy zatrzymania, ma prawo złożyć zażalenie na tę czynność. Wiedziałeś o tym?

Może zainteresuje Cię też wpis: Dozór elektroniczny – dla kogo? Jakie są warunki?

Jak długo trwa zatrzymanie przez policję i czy jest nieodwołalną decyzją

Podejrzany nie może być zatrzymany na dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie jego sprawa, wraz z wnioskiem o tymczasowe zatrzymanie, musi zostać przekazana do sądu, w przeciwnym razie taka osoba zostaje zwolniona do domu.

Natomiast, jeśli w ciągu 24 godzin od momentu przekazania do dyspozycji sądu nie doręczono postanowienia o zatrzymaniu tymczasowym (od 1 do 3 miesięcy z możliwością przedłużenia na wniosek prokuratora), to wtedy również dochodzi do zwolnienia zatrzymanego. 

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że choć wniosek o zatrzymanie zwykle wydawany jest w naprawdę uzasadnionych przypadkach, to jednak nie jest on nienaruszalny. Dobrze jest wiedzieć o tym, że samą czynność zatrzymania można zgłosić do sądu, czyli jednym słowem zaskarżyć taką decyzję. Czynność ta została uregulowana odpowiednimi przepisami art. 246 k.p.k. § 1-5.

Podsumowanie

Kiedy mówimy o zatrzymaniu przez policję (CBŚP, ABW, CBA) warto znać podstawowe informacje, dzięki którym będziesz wiedział, co dalej robić.


Wiesz już, kiedy dochodzi do zatrzymania przez policję, ile takie zatrzymanie może trwać i jak się zachować podczas zatrzymania przez policję. Oczywiście najlepiej robić wszystko tak, aby nie musieć w ogóle się tym przejmować.

Niestety czasem wystarczy jedna nieprzemyślana decyzja, czy kontakt z nieodpowiednią osobą, aby policja zapukała do naszych drzwi. Oby nigdy Ci się to nie przydarzyło, a jeśli już, to teraz wiesz, co robić. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej.

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555