Jak się bronić na rozprawie rozwodowej?

Coraz więcej osób przechodzi przez kryzys małżeński. Pary równie często dochodzą do wniosku, że będzie rozwód. Taka decyzja wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, problemami i ustaleniami – inaczej to brzmi w teorii, a inaczej w praktyce. Postanowiliśmy, że pokażemy, jak to wygląda w praktyce. Jak bronić się na rozprawie rozwodowej? Zaraz wszystkiego się dowiesz.

Nasz Kancelaria towarzyszy Klientom przy rozprawie rozwodowej. I nie chodzi tu tylko o to, że klienci nie są w stanie przygotować się do rozprawy, ale bardziej o to, że doświadczony radca prawny wie, jak przebiega proces rozwodu. Podpowiada jak skutecznie bronić się, by osiągnąć zamierzony cel i jednocześnie zminimalizować poziom stresu, który niewątpliwie pojawia się podczas rozprawy.

Powodem, dla którego wiele osób decyduje się na obecność radcy prawnego jest fakt, że ludzie nie wiedzą co powiedzieć na rozprawie rozwodowej.

Między partnerami zanika więź: uczuciowa, fizyczna i gospodarcza.

 

I oczywiście wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Jeżeli małżonkowie zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie, to proces rozwodowy jest skrócony do minimum, czyli nawet do 1-3 rozpraw. Pamiętaj, że nawet w tym momencie trzeba przekazać swoje argumenty, by przekonać sąd o tym, że małżeństwa nie można już uratować.

O tym, jakie pytania padają na rozprawie rozwodowej – przeczytasz w artykule, który już wcześniej przygotowaliśmy. Przeczytaj go, by lepiej oswoić się z nową sytuacją, w której być może właśnie jesteś, a dzięki temu będziesz wiedział, o co mówić na sali sądowej.

pytania na rozprawie rozwodowej

Co zrobić, by się szybko rozwieść?

Gdy klient pyta nas o to jak to zrobić szybko? Jak rozwieść się bez “włóczenia się po sądach”?, to najpierw zadajemy mu pytanie “co jest powodem rozwodu? Jakich argumentów będziemy używać, aby móc wygrać?”

Przypomnijmy, że kwestia złożenia pozwu o rozwód to nie jest tylko sama czynność, polegająca na złożeniu dokumentów. Wcześniej dzieje się mnóstwo szalenie ważnych faktów, które dla sądu będą istotne. Musi dojść do trwałego i zupełnego rozpadu związku. 

Między partnerami zanika więź: uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Zapytasz teraz “ile to musi trwać?” Nie ma definicji czasowej. Każda sprawa jest inna, inne okoliczności wpływają na przebieg procesu rozwodowego. Ale, dopiero, gdy te fakty mają miejsce – sąd może wydać wyrok – poprzedzony samymi rozprawami sądowymi.

Głównym wyzwaniem w trakcie sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie jest konieczność odniesienia się do kontrargumentów strony.

 

Jakie argumenty nie przekonają sądu, by szybko dać Ci rozwód? Jeżeli małżonkowie twierdzą, że oddalili się od siebie, bo:

  • nie mają wspólnych pasji,
  • nie ma u nich zgodności charakteru,
  • nie spędzają ze sobą już tyle czasu co kiedyś.

To trzeba będzie poszukać mocnych argumentów, popartych dowodami. Choć te argumenty powyżej są ważne, to jest to zbyt mało, by szybko uzyskać rozwód. Trzeba przekonać sąd do tego, że małżonkowie już się nie kochają i co ważne nie widzą szansy na to, by można było uratować ich małżeństwo.

 

Przeczytaj też: 

Jak wziąć rozwód krok po kroku?

Szybki dowód bez orzekania o winie.

co powiedzieć na rozprawie rozwodowej

Co powiedzieć na rozprawie rozwodowej, by otrzymać rozwód z orzeczeniem o winie?

 

To kolejne pytanie, które zadają nam klienci. “Co powiedzieć na rozprawie rozwodowej, aby uzyskać to, na czym nam zależy, czyli na rozwodzie?”

Nasza odpowiedź jest taka: Przy budowaniu frontu i szukaniu skutecznych argumentów ważne jest to, by nie tylko mówić o swoich odczuciach. Na rozprawie rozwodowej ważne są dowody. 

Jakie dowody w sprawie rozwodowej przemówią i staną się ważnymi argumentami?
  • świadkowie,
  • dokumenty, zdjęcia,
  • zeznania, obdukcje,
  • screeny z telefonu,
  • screeny z komputera,
  • maile, SMSy, MMSy,
  • opinie instytucji,
  • nagrania wideo i audio.

To od nich będzie zależała decyzja sądu. Sąd bada sprawę i posługuje się konkretnymi dowodami w sprawie. Z naszej praktyki wynika, że najłatwiej uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie po udokumentowaniu: 

  • zdrady,
  • stosowania przemocy,
  • nadużywania środków odurzających i alkoholu,
  • hazardu i trwonieniu wspólnego majątku.

To jednak nie jest zamknięty katalog. Jeżeli na powyższej liście nie znalazł się fakt, który występuje w Twojej sprawie, to wcale nie oznacza, że nie masz szansy na rozwód, a zwłaszcza na rozwód z orzeczeniem o winie. To sąd na bazie pozwu rozwodowego, zgromadzonego materiału, wiarygodności przedstawionych dowodów – wyda postanowienie. 

Zadaniem dobrego radcy prawnego jest właściwie zaprezentować materiał, którym dysponujesz. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy co może zostać użyte przy rozprawie rozwodowej przez stronę przeciwną.

Nasza specjalizacja: Sprawy rodzinne.

Przykład:

  • wyciągi bankowe ze wszystkich Twoich kont,
  • zdjęcia publikowane w social mediach,
  • zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które zostały wykonane,
  • logi i ścieżki GPSa.

Jest tego sporo. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz usystematyzować swoją wiedzę o tym, co pomoże Ci uzyskać wyrok, na którym Ci zależy – skontaktuj się z Kancelarią. Pomożemy Ci określić jakich argumentów w Twojej sprawie warto używać.

 

Co mówić na rozprawie rozwodowej, jeśli przeciwnik procesowy podważa nasze argumenty?

Głównym wyzwaniem w trakcie sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie jest konieczność odniesienia się do kontrargumentów strony. Rzeczy, które w normalnej rozmowie (poza salą rozpraw) można bagatelizować, nie brać ich pod uwagę, lub zignorować –  na sali rozpraw nabierają dużego znaczenia.

Nasze argumenty rozwodowe to jedno. Trzeba pamiętać o tym, że przeciwnik procesowy, czyli małżonek, który broni się przed oskarżeniami  – ma prawo posługiwać się swoimi dowodami. I teraz uwaga najlepsze! 

Nie każdy o tym wie, ale strona może swoimi dowodami żądać orzeczenia o winie powoda. Może też żądać orzeczenia o wspólnej winie dwóch stron. Tym samym 2 strony mogą zostać uznane za winne rozkładowi małżeństwa.

co mówić w trakcie rozwodu

W jaki sposób bronić się na rozprawie rozwodowej?

Po pierwsze: Bądź szczery ze swoim adwokatem. Mimo że jest to osoba obca, to tak samo zależy jej na wygranej, jak i Tobie. Nie możesz pomijać ważnych faktów, umniejszać swojej roli lub przeinaczać fakty. Jeżeli zaufasz swojemu obrońcy i przedstawisz właściwe dowody, to on zrobi wszystko, by pomóc Ci uzyskać wyrok, na jakim Ci zależy. 

Po drugie: Niestety w wielu przypadkach dodatkowo trzeba uzbroić się w cierpliwość. I warto o tym wiedzieć od początku. Dobrze jest też trzymać emocje na wodzy, bo druga strona potrafi utrudniać realizację każdej decyzji i składać zażalenie na wszystko. 

Jak w takim razie bronić się na rozprawie? Skutecznie! Błędy, które być może popełnisz nieświadomie – mogą spowodować, że ich skutki będą nieodwracalne. Dlatego warto jest mieć u boku radcę prawnego, który omówi i opracuje z Tobą całą strategię rozwodu i przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku, tak abyś jak najmniej na tym stracił. 

Mamy nadzieję, że ten tekst pomógł Ci zorientować się w tym, jak bronić się na rozprawie rozwodowej nawet jeśli musisz to zrobić samodzielnie.

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555