Jakie pytania padają na rozprawie rozwodowej?

Klienci często nas pytają o to, jakimi szczegółami będą musieli podzielić się na sali sądowej w trakcie rozwodu. To ważny temat, bo wiele osób obawia się zbyt intymnych pytań. Boją się też, opowiadać o życiu małżeńskim w obawie przed tym, że powiedzą coś, co zaważy na dalszym przebiegu sprawy. I słusznie, bo warto wiedzieć, jakie pytania mogą pojawić się, kiedy sąd ocenia trwałość i zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Jeżeli przed Tobą ważna decyzja związana z rozwodem, warto, abyś zanotował najważniejsze pytania, a następnie dobrze przygotował się na to, aby właściwie udzielić odpowiedzi na pytania sądu. Zawsze też możesz poprosić swojego pełnomocnika, by pomógł Ci się przygotować. To pozwoli Ci uniknąć stresu.

Sama lista pytań, które padają na rozprawie rozwodowej nigdy nie będzie zamknięta, bo przebieg rozprawy zależy od tego, jakie stanowisko ma każda ze stron. I tak zgoda pomiędzy małżonkami, co do okoliczności, które sprawiły rozpad związku będzie tu kluczowa. Dlaczego? Zaraz dowiesz się wszystkiego. Zaczynajmy!

Musisz wiedzieć, że zgoda pomiędzy stronami postępowania sprawia, że sąd nie zadaje na rozprawie rozwodowej takiej ilości pytań, jak to ma miejsce, w sytuacji kiedy małżonkowie nie mają tego samego stanowiska w kwestii trwania ich małżeństwa. Co to oznacza?

Zgoda na rozwód oznacza mniej pytań na sali rozpraw.

Brak zgody stron, to dokładne badanie okoliczności rozpadu małżeństwa.

11 najczęściej pojawiających się pytań, które możesz usłyszeć na sprawie rozwodowej

Jedno z pierwszych pytań, które pada na sali sądowej, to pytanie o to:

1. Czy strony zgodnie żądają rozwodu?

Każda ze stron musi jasno i wyraźnie określić swoje stanowisko, a następnie spodziewać się kolejnych pytań, dzięki którym sąd zbada okoliczności rozpadu małżeństwa.

2. Kiedy i gdzie dokładnie zawarte zostało małżeństwo?

Kiedy klient nie ma głowy do dat, wystarczy odnotować na osobnej kartce ważne terminy. Wystarczy, że będziesz posiłkował się odręcznie przygotowanymi notatkami.

3. Kiedy i dlaczego związek małżeński zaczął się psuć?

Nie chodzi o to, aby tu podać dokładną datę, bo prawdopodobnie nikt nie jest w stanie jej wskazać, jednak opis pewnych okoliczności jest tu kluczowy. Strony zazwyczaj są w stanie podać ważne wydarzenia, które skłoniły ich do wysnucia wniosków o tym, że ich małżeństwo nie działa już tak, jak wcześniej.

Pamiętaj. Zgoda na rozwód oznacza mniej pytań na sali rozpraw. Brak zgody stron, to dokładne badanie okoliczności rozpadu małżeństwa.

4. Kiedy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego? 

Z naszej praktyki wynika, że to jedno z tych pytań, które wywołują zakłopotanie. Ludzie nie są przyzwyczajeni do publicznego poruszania kwestii intymnych, a do tego w tak podniosłych i stresujących okolicznościach. Warto, abyś był gotowy na rozróżnienie 3 sfer:

  • fizycznej
  • emocjonalnej
  • gospodarczej

Sąd będzie chciał ustalić, kiedy małżeństwo przestało funkcjonować biorąc pod uwagę te 3 płaszczyzny.

5. Kiedy miało miejsce ostatnie pożycie małżeńskie?

Sądu nie interesują szczegóły życia intymnego w takim potocznym rozumieniu. Choć z drugiej strony jest obcy człowiek, to musisz wiedzieć, że nikt nie wynosi na zewnątrz tego, co usłyszy na rozprawie rozwodowej. Tu obowiązuje tajemnica. Sąd tylko bada okoliczności. Pamiętaj o tym. Czasami te pytania będą bardziej szczegółowe, jednak nastaw się pozytywnie i przygotuj się do tego pytania.

Nasza specjalizacja: Prawo rodzinne.

jakie pytania padają na rozprawie rozwodowej

6. Czy strona kocha jeszcze małżonka, czy jest w stanie pokochać raz jeszcze nie zważając na okoliczności, które doprowadziły ich na salę sądową?

To pytanie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, to jednak doświadczenie pokazuje, że wiele osób nadal żywi uczucia do swojego partnera, mimo iż wcześniej tego nie deklarowało, albo ich zachowanie na to nie wskazywało. Zdarzają się przypadki, w których strony już na sali rezygnują z kontynuowania sprawy rozwodowej. Masz do tego prawo.To prowadzi do kolejnego pytania.

7. Kiedy zdaniem strony zanikła strona uczuciowa związku?

Tu również nikt nie spodziewa się dokładnej daty. Proces rozpadu małżeństwa w wielu przypadkach trwa latami i dopiero po czasie małe gesty i zachowania uzmysławiają małżonkom, że uczucia w ich związku już dawno wygasły, choć wcześniej nie zwracali na to uwagi, kiedy zajęci codziennością prowadzili wspólne gospodarstwo.

Ludzie nie są przyzwyczajeni do publicznego poruszania kwestii intymnych, a do tego w tak podniosłych i stresujących okolicznościach. Warto, abyś był gotowy.

8. Czy małżonkowie zawierali jakąkolwiek umowę majątkową?

Płynnie przechodzimy do następnego pytania, które może paść na rozprawie sądowej, a zwłaszcza kiedy strony prowadzą działalność gospodarczą. Choć umowy majątkowe nie są przecież związane tylko z przedsiębiorcami, to jednak zdecydowanie częściej występują, gdy małżonkowie prowadzą biznes.

Jeżeli ustanowiona została rozdzielność majątkowa, to jako strona musisz przygotować datę tego wydarzenia. Nie trudno ustalić kiedy to miało miejsce, bo sporządzenie umów o rozdzielności majątkowej odbywa się w formie aktu podpisywanego w obecności notariusza, a majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i później każdy z małżonków zachowuje dla siebie, swobodnie zarządzając swoim majątkiem.

9. Czy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci?

Poza tym, że małżonkowie na sali rozpraw podczas sprawy rozwodowej – odpowiadają na to pytanie “tak” lub “nie”, to jeśli mają wspólne dzieci muszą podać ich płeć i wiek. Z doświadczenia wiemy, że wielu małżonków ma z tym problem, a zwłaszcza jeśli nie utrzymują kontaktu z dziećmi. Dlatego też przygotuj się na to pytanie, by nikt nie zarzucił Ci bycia ignorantem.

10. Czy któreś z małżonków posiada dzieci pozamałżeńskie, a jeśli tak to jakiej płci i w jakim wieku?

Tu zgodnie z prawdą małżonkowie udzielają odpowiedzi. Zdarza się również, że jeden z partnerów dopiero na sali sądowej dowiaduje się o tym, że małżonek posiada dzieci poza małżeństwem. Jeśli to Twój przypadek, a Twój partner jeszcze o tym nie wie, to zapytaj swojego pełnomocnika – kiedy i w jaki sposób warto taką informację podać, by strona nie dowiedziała się o tym dopiero w sądzie. To może wszystkim oszczędzić niepotrzebnego stresu.

11. Czy małżonkowie widzą szanse na pojednanie?

Brak zgody w tym zakresie jest kluczowy dla dalszego przebiegu sprawy, gdyż strony, które odpowiedzą twierdząco wcale nie muszą opuścić sali sądowej z wyrokiem sądu rozwiązującym małżeństwo.

Przeczytaj też: Czy dziecko może odmówić kontaktów z ojcem.

Pytania z sali rozwodowej, a wniosek o rozwód bez orzekania o winie

Co się dzieje, w momencie kiedy małżonkowie zgodnie stoją na stanowisku, że nie wnoszą o wskazanie winnego rozpadu małżeństwa? O co w takim razie pyta sąd, kiedy strony nie są zainteresowane ujawnieniem czyjejkolwiek winy? Musisz wiedzieć, że kiedy małżonkowie decydują się na taki rozwód, to jest duża szansa na to, że ich kontakt z salą rozpraw przy rozwodzie ograniczy się tylko do jednej maksymalnie dwóch rozpraw. To oznacza tylko jedno – szybki rozwód.

o co pyta sędzia na rozprawie rozwodowej

Pytania z sali rozwodowej, a wniosek o rozwód z orzekaniem o winie

Część pytań, które usłyszysz na sali rozpraw przy rozwodzie z orzekaniem o winie pojawiła się tu wyżej. Kolejne pytania zależą właściwie od kwestii wskazania winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Przykład:

Wyobraź sobie, że małżeństwo Pani Agaty i Pana Marcina dobiegło końca. To fakt. Obie strony to potwierdzają, a teraz tylko czekają na rozwód. Wniosek został złożony przez Panią Agatę, jednak żadna ze stron nie poczuwa się do odpowiedzialności za ten stan rzeczy. Małżonkowie mają wspólne dziecko. To 7-letnia Jagoda. 

Pani Agata od dłuższego czasu kompletowała materiały i dowody, które pozwolą jej uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie małżonka, który w późniejszym czasie zostanie uznanym za winnego rozpadu małżeństwa.

Jakie pytania mogą paść na sali rozpraw w tym przypadku?

Jak się pewnie domyślasz to zależy od tego, jakie materiały zostaną zgłoszone we wniosku dowodowym. Niezwykle istotne jest też to, czy strona będzie wnosiła o świadczenia alimentacyjne. 

Czy strony mogą przygotować się na pytania sądu?

Z pewną dozą prawdopodobieństwa. Jednak nikt dokładnie nie wskaże pytań, które pojawią się na tej rozprawie, bo to kwestia przesłuchania świadków i doprecyzowania wielu okoliczności. Kluczowe jest to, że w tym momencie strony będą potwierdzały bądź zaprzeczały wersji przedstawionej przez małżonka i argumentowały swoje możliwości zarobkowe.

Zobacz wpis: Jak udowodnić, że ojciec nie interesuje się dzieckiem?

Jak przygotować się na niewygodne pytania, które pojawią się podczas rozprawy rozwodowej?

Najważniejsze jest to, aby w sposób sensowny i merytoryczny udzielać odpowiedzi na pytania sądu i przeciwnika procesowego. Do rozprawy możesz przygotować się samodzielnie lub przy wsparciu radcy prawnego, dzięki któremu poczujesz się pewnie.

Mamy za sobą szereg trudnych spraw, w których opieka nad dziećmi i kwestie alimentacyjne odgrywały znaczącą rolę, nawet jeśli w grę wchodzi wyjazd rodzica za granicę. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na to, aby nie korzystać z pomocy pełnomocnika, to też jest ok. Ważne, abyś wiedział jakie pytania prawdopodobnie mogą paść na sali rozpraw podczas rozwodu i później dobrze się do tego przygotował. Często liczy się komfort i poczucie bezpieczeństwa, które możesz zapewnić sobie na kolejne lata.

 

kancelaria szaflarscy

Siedziba kancelarii:

ul. Księdza Biskupa Herberta Bednorza 1, 40-384 Katowice

kontakt e-mail:

kancelaria@szaflarscy.pl

tel. - Jacek Szaflarski:

(+48) 511 489 333

tel. - Tomasz Szaflarski

(+48) 508 277 555