Od czasu do czasu w sieci widzimy pytania “co to jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?” I tam zaraz pojawiają się dobre dusze albo ala eksperci, którzy próbują odpowiedzieć na te pytania, posługując się przy okazji nieaktualnymi informacjami. Jeśli i Ty właśnie w tej chwili szukasz świeżych informacji, bo znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, to nie musisz już dalej błądzić. Opowiemy Ci zaraz kto i w jaki sposób może ogłosić upadłość konsumencką w 2023 roku. Gotowy?
Z tego wpisu dowiesz się
- Kto jest, a kto nie jest konsumentem.
- W jaki sposób można z powrotem zostać konsumentem i czy warto to robić.
- Co to jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić.
- Jakie konsekwencje niesie za sobą ogłoszenie upadłości konsumenckiej w 2023 roku.
Kto to jest konsument?
Każdy jest lub już był wcześniej konsumentem. Konsumentem jest bowiem każda osoba fizyczna, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Tylko człowiek z takim statusem może ubiegać się o upadłość konsumencką.
Kto nie jest konsumentem?
Konsumentem nie jest osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas nie możesz ogłosić upadłości konsumenckiej. Różnica w tych statusach jest taka, że jako długotrwale niewypłacalna osoba prowadząca jakąkolwiek działalność gospodarczą masz obowiązek ogłoszenia upadłości gospodarczej.
Co ciekawe były przedsiębiorca może zamknąć firmę i ogłosić upadłość, opierając się o przepisy postępowania upadłościowego względem konsumentów. I właśnie o tym zaraz przeczytasz.
Natomiast jako konsument możesz, lecz wcale nie musisz ogłaszać upadłości konsumenckiej. Masz taką możliwość i szansę, z której możesz skorzystać, ale nie jest to Twoim koniecznym obowiązkiem.
W jaki sposób z powrotem możesz zostać konsumentem?
Aby ponownie uzyskać status konsumenta, musisz zamknąć swoją działalność gospodarczą. Jeśli okazałeś się niewypłacalny gospodarczo i masz już za sobą obowiązujące Cię formalności upadłościowe Twojej firmy, wówczas stajesz się na powrót konsumentem, który ma prawo skorzystać z opcji tym razem upadłości konsumenta.
Musisz wiedzieć, że sąd upadłościowy dokładnie zbada, czy w ciągu 10 lat przed dniem złożenia Twojego wniosku o upadłość konsumencką nie doszło do uchybienia terminu zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.
Upadłość konsumencką mogą też ogłosić Twoi wierzyciele.
Dowiedziałeś się właśnie kim jest konsument, kto konsumentem nie jest i czy przedsiębiorca może skorzystać z postępowania upadłościowego względem konsumentów. A teraz opowiemy Ci na czym polega upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić.
Co to jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?
Upadłość konsumencka to status, który ratuje zwykłych dłużników z niezwykłych problemów dnia codziennego. Kiedy można z niej skorzystać? Wtedy, kiedy przerasta Cię ilość niezapłaconych rachunków i wierzytelności, np. kredytowych. Właśnie w takim momencie ogłoszenie upadłości konsumenckiej może stać się najlepszym wyjściem z plątaniny piętrzących się długów i zobowiązań finansowych.
Jako konsument możesz, lecz wcale nie musisz ogłaszać upadłości konsumenckiej.
Jeżeli więc stresuje Cię ilość komorniczej korespondencji, wszczęte postępowania i brak stabilnej sytuacji możesz spróbować ogłosić upadłość konsumencką.
Kiedy według prawa upadłościowego możesz złożyć wniosek o upadłość? Jeśli jesteś długotrwale niewypłacalny. Długotrwałość oznacza dla sądu upadłościowego okres większy niż 3 miesiące. Twoją upadłość konsumencką mogą ogłosić również Twoi wierzyciele, np. bank, w którym nie jesteś już w stanie spłacać od dłuższego czasu rat kredytowych.
Upadłość konsumencka w 2023 roku – jak to zrobić dobrze?
Wersja 1. – trudniejsza:
Składasz wniosek o upadłość konsumencką w sądzie rejonowym, gdzie jesteś zameldowany. Możesz w tym celu skorzystać z poradnika dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdziesz tam również formularz wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Pułapką dla Ciebie mogą się stać wciąż zmieniające się przepisy dotyczące m. in. prawa upadłościowego.
Wersja 2. – prostsza:
Korzystasz z porady prawnej i pomocy pełnomocnika, który za Ciebie załatwia wszelkie formalności związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w sądzie. Pamiętaj o opłatach, które trzeba wnieść wraz ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to m. in. opłata stała, którą trzeba wnieść do sądu, w wysokości 30 zł plus opłata za pełnomocnictwo 17 zł
Może zainteresuje Cię wpis:
Jak udowodnić, że ojciec nie interesuje się dzieckiem?
Separacja – co to jest i jak ją załatwić?
Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej w 2023 roku
Jeśli okaże się, że sam świadomie i celowo doprowadziłeś do swojej niewypłacalności (np. w wyniku popełnionego przez Ciebie przestępstwa lub rażącej niedbałości), możesz spodziewać się negatywnej decyzji sądu upadłościowego w Twojej sprawie.
Jeżeli zalegasz z alimentami, sąd upadłościowy nie umorzy Twoich zaległych rat i nadal będziesz musiał je spłacić. Podobnie pozostaną Ci do spłacenia długi, które wynikają z przestępstw lub Twoich wykroczeń. To się nie wyzeruje. Nie licz na to. Pamiętaj, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej powoduje automatycznie rozdzielność majątkową małżonków.
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i stwierdzeniu całkowitej niewypłacalności konsumenta oddajesz się w ręce syndyka. Nie będziesz mógł już korzystać swobodnie ze swojego majątku, np. z samochodu.
Upadłość konsumencka w 2023 roku – podsumowanie
Jeżeli w tej chwili masz problemy finansowe, to zastanów się nad tym, czy w dobie pandemii i niepewności jutra nie będzie lepiej, jak zmienisz swój status z niewypłacalnego dłużnika na upadłego konsumenta? Wniosek o upadłość konsumencką daje konkretne rozwiązania i podpowiada jak poradzić sobie z zaległościami finansowymi, które Cię przerosły.
Pamiętaj, że nie musisz być zdany tylko na siebie. Pełnomocnik prawny pomoże Ci przejść przez te schody w miarę bezboleśnie, załatwiając konieczne formalności za Ciebie. To naprawdę dobra opcja dla zadłużonego konsumenta, który szuka szybkiej ulgi. Kancelaria Szaflarscy może Ci w tym pomóc. Napisz do nas i dowiedz się jak możemy Ci pomóc.
